Spis tre¶ci

1. Wstêp
10. Nak³adanie pow³ok

1. Wstêp

10. Nak³adanie pow³ok

Ze wzglêdu na wyj±tkowo wysok± cenê k±piele do z³ocenia wymagaj± szczególnie starannego postêpowania podczas ich eksploatacji. Bardzo istotne znaczenie ma odpowiednie zaprojektowanie procesu oraz, w dalszej kolejno¶ci, jego poprawne prowadzenie obejmuj±ce stosowanie zabiegów minimalizuj±cych straty z³ota, w³a¶ciw± konserwacjê k±pieli i ¶cis³± kontrolê analityczn±.

Na etapie projektowania procesu nale¿y zadbaæ w szczególno¶ci o odpowiednie przygotowanie powierzchni pokrywanych wyrobów. Poni¿ej zamieszczono przyk³adowy najprostszy przebieg procesowy dla z³ocenia stosunkowo czystych wyrobów wykonanych ze srebra, np. bi¿uterii.

Tabela 10.1 Przyk³adowy przebieg (flow chart) procesu z³oceania wyrobów srebrnych (np. bi¿uterii)

Numer Nazwa etapu
1 Za³adunek
2 Odt³uszczanie elektrochemiczne katodowe
3 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
4 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
5 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
6 Aktywacja
7 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
8 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
9 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
10 Z³ocenie
11 P³ukanie odzyskowe I
12 P³ukanie odzyskowe II
13 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
14 P³ukanie kaskadowe w przeciwpr±dzie
15 Suszenie


Konieczne jest skuteczne odt³uszczanie i aktywacja detali przed procesem z³ocenia, co zapewni odpowiedni± przyczepno¶æ nak³adanych pow³ok (etapy nr 2 i 8 na powy¿szym schemacie). Czêsto wskazane jest podgrzewanie k±pieli odt³uszczaj±cych (odpowiedni system podgrzewania i stabilizacji temperatury). Ponadto wanna do odt³uszczania elektrochemicznego powinna byæ wyposa¿ona w odpowiednie ¼ród³o zasilania. W zale¿no¶ci od rodzaju zastosowanej technologii i skali procesu mo¿e byæ konieczne zainstalowanie wyci±gu nad k±piel± odt³uszczaj±c±, zw³aszcza w przypadku odt³uszczania elektrochemicznego. Zarówno w przypadku odt³uszczania i aktywacji pomocne jest mieszanie detali i/lub k±pieli. K±piele do odt³uszczania i aktywacji powinny byæ poddawane regularnej kontroli oraz uzupe³nieniu i/lub wymianie w przypadku stwierdzenia takiej konieczno¶ci.

Szczególne znaczenie w przygotowaniu powierzchni ma intensywne p³ukanie, aby nie wnosiæ zanieczyszczeñ oraz nie przenosiæ sk³adników k±pieli pomiêdzy poszczególnymi wannami, zw³aszcza do wanny z elektrolitem do z³ocenia. Zarówno po odt³uszczaniu i aktywacji zaleca siê stosowanie co najmniej trzech p³uczek z wod± demineralizowan± w uk³adzie przep³ywowym lub kaskadowym, przy czym w przypadku p³uczki bezpo¶rednio po odt³uszczaniu (etap nr 3 na powy¿szym schemacie) zalecane jest stosowanie ciep³ej wody w uk³adzie przep³ywowym (znacznie sprawniejsze usuwanie resztek k±pieli odt³uszczaj±cej). Sprawno¶æ p³ukania mo¿na dodatkowo zwiêkszyæ zapewniaj±c mieszanie powietrzem oraz instaluj±c nad wannami p³ucz±cymi dysze natryskowe, co najmniej nad ostatni± z trzech wanien p³ucz±cych po odt³uszczaniu i/lub aktywacji.

Przechodz±c w dalszej kolejno¶ci do etapu z³ocenia (etap nr 10) istotne jest zapewnienie odpowiednich parametrów prowadzenia procesu, o których mowa bêdzie w dalszej czê¶ci niniejszego rozdzia³u, oraz w³a¶ciwej objêto¶ci i ilo¶ci wanien oraz powierzchni anod dostosowanych do przewidywanego obci±¿enia k±pieli, odpowiedniego systemu mieszania, ogrzewania i filtracji k±pieli. Istotne jest stosowanie odpowiedniego czasu odcieku k±pieli z detali opuszczaj±cych wannê(zazwyczaj maksymalnie do 10 s). W niektórych przypadkach nad wann± instaluje siê równie¿ dysze natryskowe zasilane wod± demineralizowan± lub zawarto¶ci± p³uczki odzyskowej. W szczególno¶ci mo¿e byæ to uzasadnione w przypadku k±pieli eksploatowanych w podwy¿szonej temperaturze, w których uzupe³niane s± w ten sposób straty zwi±zane z parowaniem. Mo¿na stosowaæ równie¿ system mechanicznego poruszania zawieszek nad wann± procesow± do z³ocenia w celu usprawnienia ociekania k±pieli z detali oraz z zawieszki. W przypadku procesów prowadzonych w du¿ej skali bardzo pomocne mo¿e byæ zainstalowanie dozowników dla ciek³ych dodatków organicznych stosowanych do uzupe³niania k±pieli.

Kolejnymi, niezwykle istotnymi etapami procesu technologicznego, z punktu widzenia ekonomiki procesu, s± p³ukania odzyskowe. W przypadku z³ocenia, ze wzglêdu na wysok± warto¶æ metalu, stosuje siê zazwyczaj dwie p³uczki odzyskowe - etapy nr 11 i 12 na przedstawionym powy¿ej schemacie. K±piel do z³ocenia jest czêsto uzupe³niana z p³uczki odzyskowej nr I (tu¿ po z³oceniu, etap nr 11), p³uczka odzyskowa nr I jest natomiast uzupe³niana z p³uczki odzyskowej nr 2, ta z kolei powinna byæ uzupe³niana wod± demineralizowan±. W ten sposób zawracamy czê¶æ z³ota straconego na skutek wynoszenia z k±pieli z³oc±cej na detalach. Interesuj±cym rozwi±zaniem jest podgrzewanie p³uczki odzyskowej nr I (tu¿ po procesie z³ocenia), dziêki czemu zatê¿amy jej zawarto¶æ, a wiêc i stê¿enie Au, na skutek odparowania. Zarówno to rozwi±zanie jak i sam fakt uzupe³niania k±pieli z p³uczki odzyskowej ma jednak równie¿ swoje wady. Oprócz z³ota p³uczka odzyskowa zawiera zanieczyszczenia wynoszone z k±pieli, których stê¿enie równie¿ zwiêksza siê z czasem, zw³aszcza w przypadku stosowania podgrzewania. Wykorzystywanie roztworu z p³uczki odzyskowej nr I do uzupe³niania k±pieli mo¿e wiêc mijaæ siê z celem ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ zanieczyszczenia k±pieli. Niemniej zatê¿anie zawarto¶ci p³uczki odzyskowej przez odparowanie mo¿e okazaæ siê pomocne, gdy chcemy odzyskiwaæ z³oto bezpo¶rednio z p³uczki, np. stosuj±c metody chemiczne lub ¿ywice jonowymienne.

Kolejne p³uczki, po p³ukaniu odzyskowym, maj± na celu usuniêcie resztek k±pieli z obrabianych detali, które z czasem mog³yby powodowaæ przebarwienia pow³ok. Stosuje siê w tym przypadku mieszanie wody powietrzem oraz dysze natryskowe nad wannami.

Stopieñ wyposa¿enia poszczególnych wanien w urz±dzenia dodatkowe - grza³ki z uk³adem stabilizacji temperatury, filtry, dozowniki, wyci±gi, dysze natryskowe nad wannami - zale¿y w du¿ej mierze od skali procesu. Im wiêksza, tym bardziej op³acalne jest stosowanie dodatkowych urz±dzenñ wspomagaj±cych. Czêsto jest to wrêcz niezbêdne . Prowadzenie k±pieli w ma³ej skali, rzêdu 10 l, nie wymaga natomiast stosowania wszystkich wymienionych powy¿ej rozwi±zañ

Ekonomiczna eksploatacja k±pieli do z³ocenia wymaga w szczególno¶ci dok³adnej kontroli szybko¶ci nak³adania metalu. W przypadku zbyt du¿ej szybko¶ci osadzania nara¿amy siê na straty z³ota na skutek nak³adania zbyt grubych pow³ok. Z drugiej strony zbyt niska szybko¶æ nak³adania, prowadz±ca do osadzania zbyt cienkich pow³ok, pogarsza parametry funkcjonalne nak³adanych warstw, choæby takie jak odporno¶æ na ¶cieranie. Mo¿e te¿ prowadziæ do osadzania wadliwych pow³ok z³ota. Poci±ga to za sob± straty finansowe zwi±zane z konieczno¶ci± odrzucenia detali z wadliwych pow³ok b±d¼ te¿- je¿eli to mo¿liwe - z kosztami regeneracji wyrobu i/lub odzysku z³ota.

Jak powszechnie wiadomo, praktycznie w przypadku wszystkich k±pieli do z³ocenia szybko¶æ nak³adania pow³oki, wyra¿ana najczê¶ciej w mikrometrach nak³adanej pow³oki na minutê(um/min) lub w miligramach osadzonego metalu na minutê(mg/min), zale¿y w najwiêkszej mierze od gêsto¶ci pr±du, temperatury k±pieli oraz od stê¿enia tego metalu w elektrolicie. Znaczenie ma równie¿ intensywno¶æ mieszania k±pieli, jej pH, zawarto¶æ sk³adników stopowych, stê¿enie dodatków, zanieczyszczeñ oraz wiele innych czynników.

W przypadku doboru gêsto¶ci pr±du du¿± rolê odgrywa dok³adne oszacowanie powierzchni geometrycznej pokrywanych wyrobów. Istotne jest wykorzystywanie zasilaczy o niskim têtnieniu resztkowym, pozwalaj±cych na precyzyjn± regulacjê natê¿enia pr±du wyj¶ciowego. Niezale¿nie od tego, jak bardzo dok³adnie zostanie ustalona powierzchnia wyrobów i tym samym jak precyzyjnie dobierze siê gêsto¶æ pr±du, warto weryfikowaæ szybko¶æ nak³adani pow³oki przez pomiary jej grubo¶ci , np. metod± spektrometrii fluorescencji rengenowskiej (XRF), lub przez pomiar masy wyrobów przed i po na³o¿eniu pow³oki. Szybko¶æ nak³adania w wiêkszym lub mniejszym stopniu bêdzie odbiegaæ od teoretycznej wynikaj±cej z zastosowanej gêsto¶ci pr±du. Jest to naturalne i spowodowane zazwyczaj niedoskona³o¶ci± metody szacowania powierzchni, zw³aszcza w przypadku wyrobów o skomplikowanych kszta³tach. Ró¿nice mog± wynikaæ równie¿ z faktu, ¿e warunki prowadzenia procesu zawsze bêd± nieco odbiegaæ od zalecanych technologi± m.in. wahania temperatury, zmiany stê¿enia Au i innych w³a¶ciwo¶ci k±pieli w trakcie pracy. Weryfikacja szybko¶ci nak³adania przez pomiar grubo¶ci pow³oki lub pomiar masy pozwala na wprowadzenie odpowiednich poprawek do za³o¿onych pocz±tkowo parametrów prowadzenia procesu, najczê¶ciej czasu nak³adania pow³oki, tak, aby uzyskiwaæ ¿±dan± grubo¶æ na³o¿onej pow³oki. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e w przypadku pomiaru grubo¶ci niezbêdne jest wykonanie odpowiedniej liczby pomiarów na ca³ym wyrobie, aby uzyskaæ warto¶æ reprezentatywn±(ró¿na grubo¶æ pow³oki nak³adanej na powierzchniach eksponowanych i w zag³êbieniach), a w przypadku pomiaru masy - ilo¶æ pokrywanych wyrobów oraz dok³adno¶æ stosowanej wagi musi byæ odpowiednio du¿a.

Temperatura k±pieli wymaga przede wszystkim dok³adnej kontroli, polegaj±cej na czêstym sprawdzaniu za pomoc± niezale¿nego termometru o potwierdzonej dok³adno¶ci pomiaru, np. przez wzorcowanie. Bardzo pomocne s± w tym przypadku grza³ki wyposa¿one dodatkowo w czujnik z automatycznym uk³adem regulacji i stabilizacji temperatury. Niemniej równie¿ takie uk³ady charakteryzuj± siê pewn± bezw³adno¶ci±, co powoduje wahania temperatury wokó³ nastawionej warto¶ci optymalnej.

Kolejnym, spo¶ród trzech czynników maj±cych najwiêkszy wp³yw na szybko¶æ nak³adania z³ota, jest zawarto¶æ tego metalu w k±pieli. Wa¿ne jest utrzymanie stê¿enia z³ota na odpowiednim i stosunkowo sta³ym poziomie. Sprzyjaj± temu czêste oznaczenia zawarto¶ci tego pierwiastka z wykorzystaniem dok³adnych metod analizy, np. atomowej spektrometrii absorpcyjnej. Z punktu widzenia jako¶ci nak³adanych pow³ok istotna jest równie¿ kontrola procesów przygotowania pod³o¿a - odt³uszczania i aktywacji.

Na koniec warto zwróciæ uwagê na czysto¶æ k±pieli znajduj±cych siê w poszczególnych wannach, która jest szczególnie istotna w przypadku nak³adania pow³ok metali szlachetnych, zw³aszcza z³ota. Czyste p³uczki oraz k±piele do odt³uszczania i aktywacji powoduj±, ¿e równie¿ sama k±piel z³oc±ca zawiera mniej zanieczyszczeñ, gdy¿ nie s± one wnoszone z poprzednich procesów obejmuj±cych przygotowanie powierzchni. Warto wiêc zadbaæ o przykrywanie poszczególnych wanien, zw³aszcza wanny z elektrolitem do z³ocenia, na czas przestoju linii. Zalecane jest równie¿ wyjmowanie anod z wanien do z³ocenia, kiedy ta nie pracuje przez d³u¿szy okres czasu. Istotna jest równie¿ regularna kontrola odt³uszczania i aktywacji oraz ich uzupe³nianie i wymiana, gdy¿ to od ich sprawno¶ci zale¿y ilo¶æ zanieczyszczeñ wnoszonych na detalach do k±pieli z³oc±cej.